Kreatyna to kolejna z głównych substancji, których spożywanie w zwiększonej ilości przez kulturystów, zawodowych sportowców jak i amatorów wpływa pozytywnie na ich organizm. . Jest ona dość nietypowa. Dlaczego? Kreatyna jest naturalnie wytwarzana przez każdy ludzki organizm. Pomimo, ze stanowi substancję chemiczną to jest substancją całkowicie bezpieczną, pochodzacą prosto z ludzkiego krwioobiegu.
Kreatyna jako substancja naturalnie będąca w naszym organiźmie występuje w trzustce, wątrobie i mięśniach szkieletowych.
Krótko o kreatynie
Kreatyna jest związkiem naturalnym, który zbudowany jest z fragmentów białek. Znajduje się głównie w ludzkiej tkance mięśniowej, a jej ilość wynosi az 95%. Spełnia przede wszystkim funkcje gromadzenie wysokiej ilości siły w mięśniach, która zostaje uwalniania w czasie ciężkich treningów. Już w przeciągu 10ciu sekund od rozpoczęcia treningu Kreatyna wpływa na zwiększenie wydolności mięśni, dzięki czemu sportowiec dostaje możliwość przedłużenia wysiłku oraz wprowadzenia intensywniejszych ćwiczeń.
Jak dawkować Kreatynę?
Licznie przeprowadzone badania wykazują, że najszybszą metodą na zwiększenie poziomu kreatyny w ludzkich mięśniach jest tak zwana „loading method”, czyli „metoda ładowania”. Polega ona na spożywaniu dokładnie 0,3 grama substancji na kilogram masy ciała dziennie. Tę sumę należy podzielić na 3-4 dawki, które przyjmuje się w różnych porach przez 5-7 dni. Po tym czasie następuje tzw. „nakarmienie” mięśni związkiem, wskutek czego powinno nastąpić przyjmowanie dawek podtrzymujących, czyli tych, które wynoszą 3-5 gramow kreatyny na dobę.
W jakiej formie dostępna jest Kreatyna?
Najczęściej przyjmowan jest Kreatyna w formie monohydratu (jest to połączenie związku z cząsteczkami wody). Taka postać jest najbardziej popularną i uważaną za najwygodniejszą. Jedną z równie znanych form przyjmowania Kreatyny jest fosforan (połączenie cząsteczek kreatyny z kwasem fosforanowym). Amerykańscy Naukowcy z Creighton University twierdzą, iż fosforan kreatyny cechuje się nawet 3krotnie silniejszym działaniem niż monohydrat, ponieważ wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia mięśni.
Artykuł sponsorowany