27.01.2023, g. 20:30
PKO BP Ekstraklasa
Stal Mielec vs Lech Poznań
Do meczu pozostało:
0dn.8godz.19min.
13.45 X3.50 22.10 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Djurdjević: Musisz żyć tym meczem

Djurdjević:  Musisz żyć tym meczem

Ivan Djur­d­je­vić wychował się w Bel­gradzie, gdzie swo­ją siedz­ibę mają zarówno Par­ti­zan jak Crve­na. Dju­ka swo­je pier­wsze piłkarskie kro­ki staw­iał właśnie w „Czer­wonej Gwieździe” i od dziec­ka był jej wiernym kibicem — Grałem w junio­rach, miałem już zagrać w pier­wszym zes­pole, ale byli inni z układa­mi, których ja nie miałem. Byłem ze skrom­nej, ale pra­cowitej rodziny. Okaza­ło się, że aby zagrać w pier­wszym zes­pole musi­ałem zro­bić drogę na około. Ale ja mam charak­ter i postanow­iłem, że im pokaże, że na to zasługu­je. Odszedłem z klubu – przyz­na­je Ivan i doda­je, że czu­je się wygranym i uwod­nił wielu osobom, że należała mu się szansa

Kiedy Ivan był młod­szy z wielką chę­cią chodz­ił na der­by Bel­gradu, które uważane są za wieczne der­by w wiecznym mieś­cie. – To są emoc­je, zarówno negaty­wne jak i pozy­ty­wne. Bijaty­ki w całym mieś­cie. To ma swój kli­mat i warto jechać to zobaczyć. Wyjechałem z kra­ju, gdy miałem 19 lat, więc nie było później wiele okazji, aby zobaczyć te spotka­nia. Wcześniej jed­nak chodz­iłem i sporo się naoglądałem.

Według Ivana der­bów Bel­gradu nie da się do niczego przyrów­nać. – Barcelona — Real? Nie, bo to inne mias­ta, a tutaj jed­no. A między sta­dion­a­mi 800 metrów odległoś­ci. Podob­na sytu­ac­ja jest prze­cież w Krakowie, gdzie sta­dion Cra­covii i Wisły dzielą jedynie Bło­nia. Nie moż­na tego porów­nać. W Bel­gradzie na der­by idzie 50 tysię­cy ludzi, a gdy Crve­na miała wcześniej więk­szy sta­dion to nawet 80 tysię­cy ludzi pojaw­iało się na meczu. To, co tam się dzi­ało robiło olbrzymie wraże­nie. Im więcej ludzi, ty więcej kłopotów.

Jak Dju­ka odnosi się do meczów pomiędzy Lechem, a Legią?  — To też szczególne der­by. Ludzie mówią, że tego nie moż­na nazwać der­ba­mi, ale prze­cież tę atmos­ferę widać i czuć. Już miesiąc przed meczem czu­je się, że zbliża się wiel­ki mecz. Mias­to nim żyje. To jest jego urok. I nie nazy­wać tego der­ba­mi? Te mecze to maszyn­ka, która się sama nakrę­ca, łańcuch następu­ją­cych po sobie zdarzeń. Wszyscy przy­pom­i­na­ją o meczu i gra­jąc w Lechu nie możesz prze­jść obo­jęt­nie. W moim wieku pod­chodzi się już do tego spoko­jnie, ale są emoc­je. Ja na szczęś­cie miałem więcej wygranych z Legią, niż prze­granych. Jestem na plusie — zaz­nacza Serb.

Obec­nych mis­trzów Pol­s­ki jak i piłkarzy Par­ti­zana łączy jed­na rzecz, oba klu­by to klu­by wojskowe — No tak, a Lech i Crve­na to klu­by wiary. W Poz­na­niu ważny jest lokalny patri­o­tyzm i duma. Tutaj kiedyś pow­stałą Pol­s­ka, ale Pił­sud­s­ki nie lubił tego mias­ta. Tego się nie zmieni, ale takie his­to­rie ksz­tał­tu­ją - pod­kreśla Lechita.

- Ja nie pod­chodzę stąd i dla mnie Legia… to klub reklam­owy. Ostat­nio nie mają więk­szych sukcesów. W pucharach też nie pokaza­li za dużo. My trochę pogral­iśmy, wcześniej Wisła, a oni? Lech budu­je swo­ją wiz­ję i styl, a w Legii patrzymy na kole­jne głośne trans­fery. Musimy wiedzieć, że jesteśmy Lechem i mamy swo­ją wiz­ję budowy klubu. Pamię­ta­jmy o tym  - doda­je.

W Bel­gradzie kibice również maja takiego swo­jego Bar­tosza Bereszyńskiego. Jest nim Vladimir Sto­jković, bramkarz, który kiedyś grał w Crve­nie, a ter­az reprezen­tu­je Par­ti­zan. — Odnoszę wraże­nie, że ten bramkarz nie ma poukładane w głowie. Jestem pewien, że ma prob­lem. Poszedł kiedyś do kibiców Par­ti­zana i mówi im: „Wybacz­cie mi moją przykrą przeszłość”. A grał wcześniej w Crvenej. To nie jest na miejs­cu — zauważa Djuka.

- Gen­er­al­nie w piłce jest dzisi­aj trochę nor­mal­niej. Jeśli nie chcą ciebie w klu­bie, a gdzie indziej chcą, to idziesz właśnie tam. To jest zawód. Gdy­by ter­az przyszedł do ciebie ktoś z Legii i dał super kasę, to nie poszedłbyś? To jest pra­ca. Wiem, że te relac­je nie są nor­malne. Bo nikt mi nie powie, że der­by Bel­gradu czy Lech – Legia, to zwykłe mecze. Nawet jeśli zawod­nik tak myśli, to otocze­nie ci nie poz­woli na to, żeby ten mecz trak­tować jak każdy inny. Zapom­nij o tym. Kibice zatrzy­mu­ją cię przed meczem i mówią: „Dalej, jedziemy z nimi”. Chcesz czy nie chcesz, musisz żyć tym meczem. Musisz– kończy Djur­d­je­vić

 

Kursy na mecze Lecha

Stal Mielec - Lech Poznań

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 01:00

Kursy bukmacherskie Ekstraklasa

Miedź Legnica - Radomiak Radom

PKO BP Ekstraklasa

27/01/2023 / 18:00

Stal Mielec - Lech Poznań

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 01:00

Widzew Łódź - Pogoń Szczecin

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 15:00

Cracovia Kraków - Górnik Zabrze

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 15:00

Lechia Gdańsk - Wisła Płock

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 15:00

Następny mecz

Ostatni mecz

Mecze Ekstraklasy

Tabela Ekstraklasy (gr. mistrzowska)

Tabela Ekstraklasy

Strzelcy Ekstraklasy

Archiwum newsów

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.