Jak co roku, Lech Poznań i głodni wiedzy trenerzy piłki nożnej z całej Polski opanowali poznańską Arenę. Ponad tysięczną widownię nowinek nauczało w sumie dziewięciu prelegentów zarówno z Polski jak i z czołowych akademii piłkarskich Europy. Narodowy Model Gry przedstawił Marcin Dorna, o strukturze Akademii Lecha Poznań opowiadał Rafał Ulatowski, a najważniejsze aspekty w procesie szkolenia zawodnika przeanalizował Paulo Leitao – gwiazda tegorocznej konferencji.
Lech Conference odbyło się po raz siódmy i znów pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej, co najlepiej świadczy o randze tej konferencji. – To wydarzenie, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Od trenera młodziutkich dzieci, przez scouta, miłośnika futbolu, do trenera drużyny seniorskiej. Spotkałem się po raz pierwszy z wieloma ciekawymi ćwiczeniami i pewnie niektórych zdecyduję się użyć w treningu swojej drużyny – mówi Jarosław Wróblewski, trener Drużyny Wiary Lecha.
-Szczególnie spodobało mi się wystąpienie Joachima Ebla, gdzie dowiedziałem się o formie treningu, który wymaga sporej koncentracji. Nie miałem pojęcia, że taki sposób wykorzystywany jest między innymi przez trenera Jurgena Kloppa, czy szkoleniowców FC Basel – komentuje szkoleniowiec trzeciej siły Poznania. Trener juniorów FC Basel przeprowadził krótki trening z juniorami Lecha, gdzie zaprezentował ćwiczenia wymagające ogromnego skupienia i koncentracji. Doskonaliły one koordynację ruchową młodych zawodników.
Konferencję poprowadził Filip Surma – były trener Cracovii, a obecnie dziennikarz NC+. Jako pierwszego, moderator konferencji zapowiedział Marcina Dornę – selekcjonera młodzieżowej reprezentacji Polski, która już w czerwcu 2017 roku będzie gospodarzem Mistrzostw Europy U-21. Przedstawił on koncepcję przejścia z defensywy do ofensywy i na odwrót zgodnie z Narodowym Modelem Gry. – Atakując myśl o obronie, broniąc się myśl o atakowaniu – tak brzmi maksyma, która właściwie streszcza całe wystąpienie jednego z autorów podręcznika wydanego przez PZPN.
Kolejnym ze znanych polskich prelegentów był Rafał Ulatowski – szef Akademii Lecha Poznań. Były piłkarz i szkoleniowiec pokazał budowę wodzącej akademii w Polsce, a także przedstawił model idealnego napastnika i szablon jego zachowań i współpracy z ofensywnym pomocnikiem. Głównym narzędziem przekazania wiedzy zgromadzonym trenerom byli adepci akademii Kolejorza. Młodzi lechici pokazywali omawiane ćwiczenia na boisku, na którym juz jutro rozpocznie się Lech Cup.
Gwiazdą Lech Conference 2016 był Paulo Leitao – były dyrektor akademii Sportingu Lizbona. Portugalczyk wykorzystał swoje ogromne doświadczenie i wiedzę na temat wychowywania europejskich sław piłki nożnej i przedstawił bardzo ciekawy wykład na temat budowy akademii. Podczas niego, Leitao zastanowił się nad sensem rozbudowywania piłkarskich akademii i pokazał model przykładowej szkółki. Swoje wystąpienie zaczął jednak od zaznaczenia, że nie ma jednego właściwego wzoru filozofii piłkarskiej i wszystko zależy od warunków, jakie dana akademia jest w stanie stworzyć. Piłkarski wizjoner zwrócił także uwagę na scouting, mówiąc, że Sporting Lizbona nie byłby nigdy wielkim klubem, gdyby nie ściągał najlepszych zawodników już od najmłodszych lat – wystąpienie Portugalczyka było skierowane głównie do trenerów zespołów młodzieżowych i dyrektorów akademii, ale ogromną wiedzę pana Leitao z pewnością docenił każdy obecny na konferencji – ocenił występ Wróblewski.
Oprócz wyżej wymienionych prelegentów wystąpili również lekarz reprezentujący Rehasport Clinic, Tomasz Sołtysiak z Soccer Skills Pro, Ivo Hain – trener grupy młodzieżowej Sparty Praga, Ivan Kepcija i Ugo Klingor z Dinama Zagrzeb oraz Błażej Czyżewski z Lech Poznań Football Academy.
Karol Jaroni