13 czerwca jest wyjątkowym dniem dla fanów Cracovii. Dokładnie 106 lat temu powstał Akademicki Klub Footbalistów, który jest protoplastą dzisiejszej Cracovii. „Pasy” to najstarszy polski klub piłkarski.
O powstaniu tego klubu oficjalnie poinformowano w lokalnym dzienniku „Nowa Reforma”, w którym napisano:
– Akademicki Klub Footballistów (gra w piłkę nożną) zawiązuje się w Krakowie. Ćwiczenia w grze w piłkę nożną rozpoczynają się we środę 13 b. m. Uprasza się wszystkich, którzy chcą do tego klubu należeć, o przybycie do parku dra Jordana we środę o godz. 6 wieczorem przed pawilonem. Nie wątpimy, że tak zdrowy sport, jakim jest gra w piłkę nożną, znajdzie wielu zwolenników wśród młodzieży akademickiej.
O powstaniu klubu zadecydowano właśnie 13 czerwca 1906 roku podczas spotkania na Uniwersytecie Jagiellońskim. Impulsem do powstania zespołu był przyjazd kilkanaście dni wcześniej, 3 czerwca 1906 roku do Krakowa zespołu z Lwowa. Wtedy odbyły się pierwsze potyczki drużyn z obu miast, jednak w Krakowie nie zawiązała się jeszcze oficjalna drużyna piłkarska.
Nadrobiono to 13 czerwcenie i postanowiono a, a zespół przez kilka miesięcy nosił nazwę Akademicki Klub Footbalistów. Z czasem doszło do jej rozszerzwykorzystać łacińską nazwę miasta Kraków, czyli Cracovia. Prawdopodobnie pomysłodawcą tej idei był Józef Lustagarten, o czym wspominał blisko 60 lat później we wspomnieniach.
Jednak w historii Cracovi wielokrotnie używano innych nazw. Błędnie o zespole z Kałuży mówiono Mazur albo nawet Lech. Na teren, na którym dzisiaj rozgrywane są mecze „Pasów” te przeniosły się w 1912 roku, gdy wydzierżawiły go od konwentu Panien Norbertanek. Pierwszy mecz odbył się tam 31 marca 1912 roku, a rywalem była Pogoń Lwów.
W historii klubu Cracovia zdobyła Mistrzostwo Galicji w 1913 roku, 5 razy Mistrzostwo Polski (w tym pierwsze w 1921 roku), 2 razy Wicemistrzostwo Polski. Nigdy „Pasom” nie udało się triumfować w Pucharze Polski i Superpucharze Polski.