– Chcielibyśmy jednak zaapelować, w szczególności do potencjalnego sponsora (ktokolwiek i kiedykolwiek nim zostanie), aby w oficjalnej nazwie stadionu pozostawić słowo „Stadion” i nie zmieniać go na jakikolwiek zamiennik, a w szczególności „Arenę” – piszą w liście otwartym ws. potencjalnej nazwy Stadionu Miejskiego kibice ze Stowarzyszenia „Wiara Lecha”.
LIST OTWARTY STOWARZYSZENIA „WIARA LECHA” W SPRAWIE POTENCJALNEJ NAZWY STADIONU PRZY UL. BUŁGARSKIEJ
Szanowni Państwo,
W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi, o potencjalnym sponsorze, którego nazwa miałaby się znaleźć w nazwie stadionu przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu, na którym swoje domowe mecze rozgrywa Lech Poznań, wyrażamy zrozumienie dla obecnie panującego ducha czasu i światowych trendów.
Chcielibyśmy jednak zaapelować, w szczególności do potencjalnego sponsora (ktokolwiek i kiedykolwiek nim zostanie), aby w oficjalnej nazwie stadionu pozostawić słowo „Stadion” i nie zmieniać go na jakikolwiek zamiennik, a w szczególności „Arenę”.
Nasz apel powodowany jest dbaniem o polską kulturę i polski język, dla którego nazwa „stadion” dla tego typu obiektów, jest najbardziej trafna i poparta kilkudziesięcioletnią tradycją, o którą należy dbać i którą należy pielęgnować. Wyrażamy zaniepokojenie coraz powszechniejszą w Polsce tendencją do zastępowania tradycyjnych wyrażeń języka polskiego obcojęzycznymi zamiennikami. Uważamy, że nie ma takiej potrzeby, w szczególności do obiektu takiego, jak stadion przy ul. Bułgarskiej, który zawsze był, jest i pozostanie stadionem. Tym bardziej, że w Poznaniu jedna „Arena” już jest i w zupełności wystarczy, gdyż jest to nazwa odpowiednia dla tego obiektu, który znacznie od stadionu się różni.
Nasze stanowisko wzmacniamy również odwołaniem do ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim, a zwłaszcza do preambuły tej ustawy, w której mowa jest o języku polskim jako elemencie narodowej tożsamości i dobru kultury, odwołaniu do burzliwej historii Polski i walki zaborców oraz okupantów z językiem polskim w celu wynaradawiania nas, ochronie tożsamości narodowej w procesie globalizacji oraz wkładzie, jaki język polski stanowi w budowę różnorodności kulturowej Europy i konieczności podejmowania stosownych działań przez wszystkich obywateli, organy i instytucje Rzeczpospolitej, w celu ochrony języka polskiego.
Apelujemy o uwzględnienie naszego stanowiska w negocjacjach z potencjalnym sponsorem.
Z poważaniem
Stowarzyszenie „Wiara Lecha”