11.02.2023, g. 17:30
PKO BP Ekstraklasa
Wisła Płock vs Lech Poznań
Do meczu pozostało:
2dn.8godz.5min.
13.80 X3.50 21.85 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Bordowa przeszłość “Kolejorza”

dekady lechaKibi­com Lecha Poz­nań ten klub kojarzy się tylko i wyłącznie z Niebiesko-Biały­mi bar­wa­mi. Takie właśnie posi­a­da „Kole­jorz”. Mało kto jed­nak wie, że pocz­ci­wy staruszek, który w tym roku obchodzi swo­je 91. urodziny gry­wał również w bor­dowych strojach.

Gdy w 1922 roku piłkarze KS Lut­ni Dębiec roz­gry­wali swo­je mecze mało kto myślał o niebiesko-białych barwach dla tego klubu. Druży­na, której korze­nie się­gały przykoś­ciel­nej orga­ni­za­c­ja, jeszcze dłu­go nie wys­tępowała w stro­jach, których kolory jed­noz­nacznie kojarzą na się ze współczes­nym Lechem Poznań.

Wtedy jeszcze tak naprawdę kolor stro­jów nie miał żad­nego znacze­nie. Przez kil­ka miesię­cy zespół nie posi­adał zdefin­iowanych barw klubowych. Trud­no w tej chwili rozstrzygnąć, kiedy je wybra­no. Pomiędzy sierp­niem 1922 roku a sty­czniem 1925 piłkarze Ligi Dębiec jak wów­czas nazy­wa się Lech Poz­nań po raz pier­wszy zagrali w bor­dowych stro­jach. Dlat­ego też na piłkarzy tego zespołu mówiono potocznie „czer­wone koguty” bądź „gajo­ry”.

Kolor stro­jów był zupełnie przy­pad­kowy. Klub zgłosił się do firmy kraw­ca Bucher­ta z Dęb­ca i poprosił go o uszy­cie stro­jów. To właśnie praw­dopodob­nie ten kraw­iec dokon­ał wyboru koloru bor­dowego, który został pier­wszą ofic­jal­ną bar­wą „Kole­jorza”. Jed­nak nie tylko przy­padek miał wpływ na his­torię klubu w kon­tekś­cie „bor­dowego”.

Ta bar­wa wiele lat później związana była z orga­ni­za­cją Kole­jowego Przys­poso­bi­enia Wojskowego, czyli KPW, w którego skład przez kil­ka lat wchodz­iła druży­na Lecha Poz­nań. KPW posi­adało w swoim her­bie kolor bor­dowy i również wtedy znana była analo­gia pomiędzy stro­ja­mi drużyny a kolorem organizacji.

Wiele lat później, w lat­ach siedemdziesią­tych, odnos­zono się do his­torii zespołu i również gry­wano z bor­dowy­mi ele­men­ta­mi na stro­jach. Wtedy jed­nak Lech Poz­nań był już zespołem niebiesko-białym, a kolor bor­dowy miał jedynie przy­pom­i­nać o his­torii KS Lut­ni Dębiec oraz KPW Poz­nań. Lechit­om zdarza­ło się gry­wać w niebies­kich stro­jach z dwoma pasa­mi — białym oraz bordowym.

Dzisi­aj mało kto pamię­ta o bor­dowej przeszłoś­ci Lecha Poznań.

 

Kursy na mecze Lecha

Brak spotkań

Kursy bukmacherskie Ekstraklasa

Lechia Gdańsk - Widzew Łódź

PKO BP Ekstraklasa

11/02/2023 / 01:00

Następny mecz

Ostatni mecz

Mecze Ekstraklasy

Tabela Ekstraklasy (gr. mistrzowska)

Tabela Ekstraklasy

Strzelcy Ekstraklasy

Archiwum newsów

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.