W poniedziałek odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich klubów Ekstraklasy, na którym podjęto temat bezpieczeństwa na stadionach. Kluby wyraziły swoje zaniepokojenie obecną sytuacją i pojawiającymi się informacjami o możliwości zamykania dla kibiców obiektów sportowych. Jednym z postulatów zainicjowanych przez kluby jest legalizacja pirotechniki na specjalnie przygotowanych warunkach.
Jednocześnie ustalono, iż w toku prac grup roboczych wypracowany zostanie wzorcowy regulamin imprezy masowej, zaproponowany przez Ekstraklasę SA, który będzie obowiązywać na wszystkich stadionach Ekstraklasy, najprawdopodobniej od 1 stycznia 2013 roku.
W trakcie spotkania także ustalono, iż zostaną podjęte kroki w celu zmiany zapisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, aby dopuścić do użytkowania na polskich stadionach, a w szczególności na obiektach Ligi Zawodowej, wydzielonej trybuny z miejscami stojącymi.
– Chcielibyśmy, aby w Polsce obowiązywały w tym zakresie podobne regulacje jak w Niemczech. Na stadionach Bundesligi nawet do 20 proc. miejsc mogą stanowić miejsca stojące przy założeniu, że trybuna będzie wyposażona w siedzenia, które można zamontować w przypadku uczestnictwa klubu w rozgrywkach UEFA. To rozwiązanie, istniejące nawet na takich stadionach jak w Monachium czy w Dortmundzie, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kibiców i klubów. W przypadku przyjęcia zbliżonych norm do tych obowiązujących na niemieckich stadionach, nie byłoby obawy o zapewnienie bezpieczeństwa widzów, czy ich identyfikację. Pomogłoby także klubom niższych klas rozgrywkowych, jednocześnie w żaden sposób nie wpływając negatywnie za zabezpieczenie porządku na stadionach – powiedział Marcin Animucki, członek Zarządu Ekstraklasy SA.
Ekstraklasa SA zwróci się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie możliwości rozpoczęcia konsultacji w tym zakresie. Przy okazji Liga Zawodowa będzie chciała zwrócić uwagę na problem stosowania środków pirotechnicznych na stadionach.
– Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych bardzo surowo traktuje posiadanie i używanie środków pirotechnicznych. Kluby sygnalizują nam, iż należałoby się zastanowić, czy prawo nie powinno pozwalać organizatorowi imprezy masowej na wykorzystanie określonych środków pirotechnicznych przez przeszkolone osoby do oprawy meczu. Oczywiście, warunkiem stosowania mogłaby być zgoda wszystkich organów opiniujących zezwolenie na organizację imprezy masowej oraz udział w oprawie wyłącznie przeszkolonych osób. Chcielibyśmy, aby prawo wspierało kluby w walce z chuligaństwem stadionowym, jednocześnie ułatwiało funkcjonowanie klubom i tym kibicom, których działania nie są nastawione na łamanie przepisów, tylko mają na celu wsparcie dopingu dla swojej drużyny. Mamy świadomość, iż jest to trudne zagadnienie, ale chcemy znaleźć takie rozwiązanie, które usatysfakcjonuje wszystkie zainteresowane strony – dodał Marcin Animucki.