Lech Poznań wspólnie z RehaSport Clinic chcą zbadać emocje, jakie wiążą się z obecnością na meczu „Kolejorza”. Jeden piłkarz spoza kadry meczowej, komentator Radia Merkury, pracownik klubu, a także siedmiu wybranych kibiców mają pomóc w odpowiedzi na te pytania. Projekt wstępnie zakładania zbadanie emocji w trzech pierwszym spotkaniach rundy wiosennej, jednak niewykluczone, że potrwa dłużej.
Paulina Jurga (psycholog RehaSport): – Chcemy pokazać i uzmysłowić jak bardzo sytuacje boiskowe generują zachowania emocjonalne. Emocje to wewnętrzne odczucia, zmiany fizjologiczne, zmiany zachowania. Wydarzenia sportowe nie są celem nadrzędnym, tak samo wynik, ale najważniejsza jest możliwość przeżywania emocji.
Wojciech Lenartowski (RehaSport): – Emocje, kryją wiele pojęć. Chcemy zbadać ich poziom. Wyniki badań będziemy nakładać na sytuacje boiskowe, wszystko co wiąże się z przeżywaniem meczu.
Dr Jakub Kryściak (RehaSport): – Chcemy skupić się na podłożu fizjologicznym. Emocje powodują wzrost częstości skurczów serca, na nich chcemy się skoncentrować. Informacje będą zapisywane w sporttesterze, a odczytywane będą po fakcie. Później będziemy nakładać na nie sytuacje meczowe, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, co na stadionie wywołuje emocje.
Bartosz Skwiercz (Lech Poznań): – To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Chcemy poznać kulisy naukowe tych emocji. Chcemy poznać emocje kibiców. Jesteśmy ciekawi jak one wyglądają. Oczywiście obserwujemy ja, na co dzień, wybuchy radości, frustracje i złość. Chcemy zobaczyć emocje w sposób naukowy. Dwie kamery będą śledziły te dziesięć osób, tak żebyśmy mogli zobaczyć również reakcje zewnętrzne podczas badania tych emocji.