Dzisiaj przed meczem z Wisłą Kraków, podczas którego świętujemy obchody 90-lecia klubu, poznaliśmy Złotą Jedenastkę 90-lecia. Znalazło się w niej jedenastu najbardziej zasłużonych zdaniem kibiców piłkarzy dla historii tego klubu. Wśród nich jest jeden zawodnik, który do dzisiaj występuje w barwach „Kolejorza”. Poniżej przedstawiamy krótkie sylwetki tych graczy.
Krzysztof Kotorowski – w Lechu nieprzerwanie od 2004 roku. W tym czasie zagrał 192 oficjalne mecze. Golkiper, który wiele razy wracał do bramki, mimo że skazywano go na ławkę oraz odejście z klubu. Wygrywał rywalizację z teoretycznie lepszymi od siebie bramkarzami. Z „Kolejorzem” zdobył dwukrotnie Puchar Polski, Superpuchar Polski oraz Mistrzostwo Polski.
Bartosz Bosacki – w przeciągu 11 lat gry dla Lecha Poznań zagrał w 320 meczach i zdobył 10 bramek. W czerwcu ubiegłego roku ostatecznie rozstał się z „Kolejorzem”, który nie przedłużył z nim umowy. W trakcie swojej kariery występował także w Amice Wronki oraz 1. FC Nurnberg. W reprezentacji Polski zagrał 20 meczów, w których trafił 2 gole. Z Lechem zdobył Puchar Polski, Superpuchar Polski i Mistrzostwo Polski.
Hieronim Barczak – w Lechu przez 14 lat. Był długoletnim kapitanem tego zespołu oraz ostoją defensywy, choć nie rzadko występował na skrzydle. Na swoim koncie ma najwięcej, bo aż 435 udokumentowanych meczów w barwach „Kolejorza”. Zdobył dla niego 2 bramki. Nie opuszczał pierwszego składu przez 167 kolejnych meczów, to najlepsza klubowa seria. Osiem razy w reprezentacji kraju. Dwa razy zdobył Mistrzostwo Polski oraz również dwukrotnie Puchar Polski.
Teodor Napierała – w Lechu w latach 1965 – 1980. W tym czasie zagrał 412 meczów. Zdobył 60 bramek. Legendarny zawodnik Lecha, który na boisku prezentował wyjątkowe zdolności przywódcze. Bardzo dobry technik i niezwykłym przeglądzie pola. Prowadził Lecha jako trener w trzech meczach w duecie z Jerzym Kasalikiem po odejściu Bronisława Waligóry w 1987 roku.
Mirosław Okoński – dla „Kolejorza” zagrał równo 200 ligowych meczów, zdobył 69 goli. Lewoskrzydłowy o bardzo wysokich umiejętnościach. Cztery razy zdobywał Puchar Polski; dwa w barwach Legii, dwa dla Lecha. Z „Kolejorzem” świętował również zdobycie Mistrzostwa Polski (1983, 1934, 1993). Zrobił także karierę w Bundeslidze, do której przeszedł właśnie z Lecha. Występował przez 2 lata w HSV Hamburg.
Piotr Reiss – liczba 399 meczów, w których zagrał dla Lecha robi wrażenie. Jeden z najskuteczniejszych zawodników w historii klubu. Zdobył dla niego 135 bramek. W 2007 roku zdobył koronę Króla Strzelców. Ponadto z Lechem święcił swoje największe sukcesy, dwukrotne zdobycie Pucharu Polski oraz Superpucharu Polski. Nie doczekał triumfu w rozgrywkach ligowych, w 2009 roku rozstał się z „Kolejorzem”.
Jarosław Araszkiewicz – jest piłkarzem, który do 2010 roku jako czynny piłkarz Lecha świętował zdobycie wszystkich pięciu tytułów Mistrza Polski. W jego barwach zagrał 174 mecze, zdobył 40 bramek. Jego pierwszy i ostatni mecz w „Kolejorzu” dzielą 20 lat i 23 dni. Piłkarską karierę zakończył 3 czerwca 2003 roku meczem z Wisłą Kraków.
Stanisław Atlasiński – najstarszy żyjący piłkarz Lecha, w którym występował przez 14 lat. Jego karierę przerwała kontuzja, której doznał w meczu ligowym z Tarnovią. Uczestnik konspiracyjnych rozgrywek w czasie wojny. Nie ma wielu informacji na temat liczby występów oraz bramek, których zdobył dla „Kolejorza”. Wiadomo, że zagrał ponad 300 meczów.
Teodor Anioła – dla Lecha zagrał w 196 meczach, w których zdobył 141 bramek, choć co do trzech pozostaje wątpliwość czy są one jego autorstwa. Jeden z członków słynnego tercetu ABC. Grając dla Lecha Poznań świętował trzykrotnie zdobycie korony Króla Strzelców (1949, 1950, 1951). Zmarł w 1993 roku.
Edmund Białas – kolejny członek tercetu ABC. Został pierwszym Lechitą powołanym do reprezentacji Polski. W barwach Lecha występował przez 19 lat, a w Ekstraklasie dla niego zagrał 64 mecze, w których zdobył 29 bramek. Po zakończeniu kariery został trenerem. Dwukrotnie prowadził „Kolejorza” – 1965-1966 oraz 1969-1972. Za drugim razem osiągnął klubowy rekord meczów bez porażki – 61 spotkań od III do I ligi. Zmarł w 1991 roku.
Henryk Czapczyk – trzeci z zawodników, który tworzył tercet ABC. Przez cztery lata był zawodnikiem Lecha, do którego przeszedł z Warty Poznań. Z „Zielonymi” świętował mistrzostwo Polski. W „Kolejorzu” zagrał 77 meczów, zdobył 14 bramek. Uważany za najbardziej technicznego zawodnika z tercetu. Później trener Lecha – w larach 1959-1961 oraz 1964. Później był także klubowym kronikarzem. Zmarł w 2010 roku.