Ekstraklasowe podsumowanie transferowe cz. I

Początek sezonu 2011/12 Ekstrak­lasy zbliża się wielki­mi kroka­mi. Wszys­tkie klu­by starały się skom­ple­tować kadrę, z którą chcą wal­czyć o Mis­tr­zost­wo Pol­s­ki. I właśnie kadra­mi — a właś­ci­wie let­ni­mi trans­fera­mi — zajmiemy się w tej serii felietonów.

PODBESKIDZIE BIELSKO-BIAŁA

Jeden z dwóch beni­aminków. Skład na I Ligę był wystar­cza­ją­cy, żeby awan­sować, a nawet wye­lim­i­nować Wisłę Kraków i wal­czyć jak równy z równym z Lechem Poz­nań w Pucharze Pol­s­ki. Jed­nak nie zmienia to fak­tu, że aby wal­czyć o pewne utrzy­manie, trze­ba było skład wzmoc­nić. I tak też myśleli dzi­ałacze biel­skiego klubu.

Pię­ciu zawod­ników powró­ciło z zeszłose­zonowych wypoży­czeń. Są to: środ­kowy obroń­ca — Łukasz Kanik, środ­kowy pomoc­nik — Krzysztof Świątek oraz napast­ni­cy: Marcin Fol­wars­ki, Mateusz Żyła i Eryk Kozioł.

Podbeskidzie może zostać bohaterem najwięk­szego powro­tu do Ekstrak­lasy. Fil­igra­nowy napast­nik, Adri­an Siko­ra, niegdyś gracz Gro­clinu Grodzisk Wielkopol­s­ki postanow­ił wró­cić właśnie do beni­amin­ka najwyższej klasy roz­gry­wkowej w Polsce.

Z Cra­covii przeszedł prawy pomoc­nik Mar­iusz Sacha, z Wisły Płock bramkarz Mateusz Bąk a z Jagiel­lonii — lewy obroń­ca Krzysztof Król. Do klubu z Biel­s­ka-Białej dołączyło również dwóch obcokra­jow­ców: czes­ki środ­kowy obroń­ca — Ondřej Šourek z MŠK Žili­na oraz słowac­ki środ­kowy pomoc­nik — Matej Náther z klubu FC ViOn Zlaté Moravce.

Z kolei z Podbeskidzia odszedł tylko jeden zawod­nik. Jest nim Paweł Bara­nows­ki, który w przyszłym sezonie grał będzie w OKS 1945 Olsztyn.

ŁÓDZKI KLUB SPORTOWY

Dru­gi z beni­aminków również postarał się o — być może — trans­fer­owy hit. Marek Saganows­ki w przyszłym sezonie będzie grał właśnie w klu­bie z Łodzi.

Do ŁKS‑u z wypoży­czeń wró­ciło trzech zawod­ników: bramkarz Marcin Pająk oraz środ­kowi pomoc­ni­cy: Michał Rosi­ak i Oskar Ostrows­ki. Z kolei Jakub Kosec­ki i Krzysztof Mączyńs­ki wró­cili do swoich klubów, po wypoży­cze­niu do Łódzkiego KS‑u.

Oprócz Saganowskiego, łódz­ki klub wzmoc­niło jeszcze czterech zawod­ników. Lewy pomoc­nik Tomasz Nowak przyszedł z GKS‑u Bog­dan­ka. Z Flo­ty Świnou­jś­cie dołączył defen­sy­wny pomoc­nik Radosław Pruch­nik. Cezary Ste­fańczyk, prawy obroń­ca, ostat­nio grał w Zaw­iszy Byd­goszcz, a czarnogórs­ki bramkarz Pavle Velimirovic dołączył z OFK Petrovac.

ŁKS wypoży­czył do Olimpii Elbląg Dami­ana Pawla­ka. Pon­ad­to klub opuś­cili: Mar­iusz Mow­lik i Adri­an Woźnicz­ka (obaj Miedź Leg­ni­ca) oraz Paweł Waskow, który nie znalazł sobie jeszcze klubu.

CRACOVIA KRAKÓW

Klub, który rzutem na taśmę utrzy­mał się w Ekstrak­lasie, nie chce ponown­ie przeży­wać tego samego. W związku z tym ściąg­nię­to bramkostrzel­nego napast­ni­ka — Andrze­ja Niedzielana z Korony Kielce. Ostat­nio wyku­pi­ono także Mateusza Żytkę z Polonii Bytom, który gra na środ­ku obrony.

Z Ruchu Chorzów dołączył lewy obroń­ca Krzysztof Nykiel, a z drugiej drużyny Energie Cot­tbus Cra­cov­ię wzmoc­nił napast­nik Daw­id Krieger. Krakowian­ie wzmoc­nili się również słoweńskim lewym pomoc­nikiem Rok­iem Štrausem, który poprzed­nio reprezen­tował NK Celje.

Pon­ad­to do klubu z wypoży­czeń wró­cili Krzysztof Kali­ci­ak i Jakub Snadny.

Drogę prze­ci­wną, czyli opuszcza­jącą klub, wybrało aż pięt­nas­tu zawod­ników, z czego piąt­ka (Krzysztof Janus, Daw­id Dynarek, Miloš Budaković, Marek Wasiluk oraz Mar­ián Jara­bi­ca) została wypoży­c­zona. Defin­i­ty­wnie z klubu odes­zli: Mateusz Urabańs­ki, Tomasz Bali­ga (obaj OKS Brzesko), Mar­iusz Sacha (Podbeskidzie), Łukasz Der­bich (Sandec­ja Nowy Sącz), Pavol Masaryk (MFK Ruzomberok), Sebas­t­ian Kurows­ki, Łukasz Mierze­jew­s­ki, Woj­ciech Łuczak, Piotr Giza (wszyscy wol­ny transfer).

Jed­nak najwięk­szą stratą wyda­je się być ode­jś­cie Mateusza Klicha. Zdol­ny młody pomoc­nik, który w rundzie wiosen­nej był wyróż­ni­a­jącą się postacią “Pasów”, zde­cy­dował, że kari­erę kon­tyn­uował będzie w niemieckim VfL Wolfs­burg, pod okiem tren­era nazwanego katem — Felixa Magha­ta. Preze­sa klubu — Janusza Fil­ip­i­a­ka na pewno pociesza kwo­ta, za którą 21-latek odszedł z klubu, bo jest to około 1,5 mln €.

Zapewne żaden z szes­nas­tu klubów Ekstrak­lasy spaść do I Ligi nie chce. Jed­nak dwie z tych ekip będą musi­ały przełknąć gorzką pigułkę degradacji. Beni­aminkom zawsze ciężko jest się utrzy­mać, a Cra­covia od jakiegoś cza­su cud­em wymigu­je się od spad­ku. Czy i tym razem się jej uda? Czy Podbeskidzie po pier­wszym, his­to­rycznym roku gry w Ekstrak­lasie, będzie musi­ała ponown­ie wal­czyć o awans do niej? A może “Pasy”, biel­szczanie, bądź ŁKS będą czarny­mi koń­mi tegorocznych roz­gry­wek? Tego na pewno dowiemy się już za dziesięć miesięcy!

Kursy na mecze Lecha

Lech Poznań - Radomiak Radom

PKO BP Ekstraklasa

23/07/2021 / 18:00

Kursy bukmacherskie Ekstraklasa

Legia Warszawa - Wisła Płock

PKO BP Ekstraklasa

23/07/2021 / 18:00

Lech Poznań - Radomiak Radom

PKO BP Ekstraklasa

23/07/2021 / 18:00

Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze

PKO BP Ekstraklasa

23/07/2021 / 18:00

Śląsk Wrocław - Warta Poznań

PKO BP Ekstraklasa

23/07/2021 / 18:00

Wisła Kraków - Zagłębie Lubin

PKO BP Ekstraklasa

23/07/2021 / 18:00

Legia Warszawa - Wisła Płock

PKO BP Ekstraklasa

23/07/2021 / 18:00

Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze

PKO BP Ekstraklasa

23/07/2021 / 18:00

Śląsk Wrocław - Warta Poznań

PKO BP Ekstraklasa

23/07/2021 / 18:00

Wisła Kraków - Zagłębie Lubin

PKO BP Ekstraklasa

23/07/2021 / 18:00

Następny mecz

Ostatni mecz

Mecze Ekstraklasy

Tabela Ekstraklasy (gr. mistrzowska)

Tabela Ekstraklasy

Strzelcy Ekstraklasy

Archiwum newsów

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress