01.06.2022, g. 16:00
Liga Narodów UEFA
Polska vs Walia
Do meczu pozostało:
4dn.7godz.28min.
11.75 X3.50 24.45 Odbierz 2720 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Ekstraklasowe podsumowanie transferowe cz. I

Początek sezonu 2011/12 Ekstrak­lasy zbliża się wielki­mi kroka­mi. Wszys­tkie klu­by starały się skom­ple­tować kadrę, z którą chcą wal­czyć o Mis­tr­zost­wo Pol­s­ki. I właśnie kadra­mi — a właś­ci­wie let­ni­mi trans­fera­mi — zajmiemy się w tej serii felietonów.

PODBESKIDZIE BIELSKO-BIAŁA

Jeden z dwóch beni­aminków. Skład na I Ligę był wystar­cza­ją­cy, żeby awan­sować, a nawet wye­lim­i­nować Wisłę Kraków i wal­czyć jak równy z równym z Lechem Poz­nań w Pucharze Pol­s­ki. Jed­nak nie zmienia to fak­tu, że aby wal­czyć o pewne utrzy­manie, trze­ba było skład wzmoc­nić. I tak też myśleli dzi­ałacze biel­skiego klubu.

Pię­ciu zawod­ników powró­ciło z zeszłose­zonowych wypoży­czeń. Są to: środ­kowy obroń­ca — Łukasz Kanik, środ­kowy pomoc­nik — Krzysztof Świątek oraz napast­ni­cy: Marcin Fol­wars­ki, Mateusz Żyła i Eryk Kozioł.

Podbeskidzie może zostać bohaterem najwięk­szego powro­tu do Ekstrak­lasy. Fil­igra­nowy napast­nik, Adri­an Siko­ra, niegdyś gracz Gro­clinu Grodzisk Wielkopol­s­ki postanow­ił wró­cić właśnie do beni­amin­ka najwyższej klasy roz­gry­wkowej w Polsce.

Z Cra­covii przeszedł prawy pomoc­nik Mar­iusz Sacha, z Wisły Płock bramkarz Mateusz Bąk a z Jagiel­lonii — lewy obroń­ca Krzysztof Król. Do klubu z Biel­s­ka-Białej dołączyło również dwóch obcokra­jow­ców: czes­ki środ­kowy obroń­ca — Ondřej Šourek z MŠK Žili­na oraz słowac­ki środ­kowy pomoc­nik — Matej Náther z klubu FC ViOn Zlaté Moravce.

Z kolei z Podbeskidzia odszedł tylko jeden zawod­nik. Jest nim Paweł Bara­nows­ki, który w przyszłym sezonie grał będzie w OKS 1945 Olsztyn.

ŁÓDZKI KLUB SPORTOWY

Dru­gi z beni­aminków również postarał się o — być może — trans­fer­owy hit. Marek Saganows­ki w przyszłym sezonie będzie grał właśnie w klu­bie z Łodzi.

Do ŁKS‑u z wypoży­czeń wró­ciło trzech zawod­ników: bramkarz Marcin Pająk oraz środ­kowi pomoc­ni­cy: Michał Rosi­ak i Oskar Ostrows­ki. Z kolei Jakub Kosec­ki i Krzysztof Mączyńs­ki wró­cili do swoich klubów, po wypoży­cze­niu do Łódzkiego KS‑u.

Oprócz Saganowskiego, łódz­ki klub wzmoc­niło jeszcze czterech zawod­ników. Lewy pomoc­nik Tomasz Nowak przyszedł z GKS‑u Bog­dan­ka. Z Flo­ty Świnou­jś­cie dołączył defen­sy­wny pomoc­nik Radosław Pruch­nik. Cezary Ste­fańczyk, prawy obroń­ca, ostat­nio grał w Zaw­iszy Byd­goszcz, a czarnogórs­ki bramkarz Pavle Velimirovic dołączył z OFK Petrovac.

ŁKS wypoży­czył do Olimpii Elbląg Dami­ana Pawla­ka. Pon­ad­to klub opuś­cili: Mar­iusz Mow­lik i Adri­an Woźnicz­ka (obaj Miedź Leg­ni­ca) oraz Paweł Waskow, który nie znalazł sobie jeszcze klubu.

CRACOVIA KRAKÓW

Klub, który rzutem na taśmę utrzy­mał się w Ekstrak­lasie, nie chce ponown­ie przeży­wać tego samego. W związku z tym ściąg­nię­to bramkostrzel­nego napast­ni­ka — Andrze­ja Niedzielana z Korony Kielce. Ostat­nio wyku­pi­ono także Mateusza Żytkę z Polonii Bytom, który gra na środ­ku obrony.

Z Ruchu Chorzów dołączył lewy obroń­ca Krzysztof Nykiel, a z drugiej drużyny Energie Cot­tbus Cra­cov­ię wzmoc­nił napast­nik Daw­id Krieger. Krakowian­ie wzmoc­nili się również słoweńskim lewym pomoc­nikiem Rok­iem Štrausem, który poprzed­nio reprezen­tował NK Celje.

Pon­ad­to do klubu z wypoży­czeń wró­cili Krzysztof Kali­ci­ak i Jakub Snadny.

Drogę prze­ci­wną, czyli opuszcza­jącą klub, wybrało aż pięt­nas­tu zawod­ników, z czego piąt­ka (Krzysztof Janus, Daw­id Dynarek, Miloš Budaković, Marek Wasiluk oraz Mar­ián Jara­bi­ca) została wypoży­c­zona. Defin­i­ty­wnie z klubu odes­zli: Mateusz Urabańs­ki, Tomasz Bali­ga (obaj OKS Brzesko), Mar­iusz Sacha (Podbeskidzie), Łukasz Der­bich (Sandec­ja Nowy Sącz), Pavol Masaryk (MFK Ruzomberok), Sebas­t­ian Kurows­ki, Łukasz Mierze­jew­s­ki, Woj­ciech Łuczak, Piotr Giza (wszyscy wol­ny transfer).

Jed­nak najwięk­szą stratą wyda­je się być ode­jś­cie Mateusza Klicha. Zdol­ny młody pomoc­nik, który w rundzie wiosen­nej był wyróż­ni­a­jącą się postacią “Pasów”, zde­cy­dował, że kari­erę kon­tyn­uował będzie w niemieckim VfL Wolfs­burg, pod okiem tren­era nazwanego katem — Felixa Magha­ta. Preze­sa klubu — Janusza Fil­ip­i­a­ka na pewno pociesza kwo­ta, za którą 21-latek odszedł z klubu, bo jest to około 1,5 mln €.

Zapewne żaden z szes­nas­tu klubów Ekstrak­lasy spaść do I Ligi nie chce. Jed­nak dwie z tych ekip będą musi­ały przełknąć gorzką pigułkę degradacji. Beni­aminkom zawsze ciężko jest się utrzy­mać, a Cra­covia od jakiegoś cza­su cud­em wymigu­je się od spad­ku. Czy i tym razem się jej uda? Czy Podbeskidzie po pier­wszym, his­to­rycznym roku gry w Ekstrak­lasie, będzie musi­ała ponown­ie wal­czyć o awans do niej? A może “Pasy”, biel­szczanie, bądź ŁKS będą czarny­mi koń­mi tegorocznych roz­gry­wek? Tego na pewno dowiemy się już za dziesięć miesięcy!

Kursy na mecze Lecha

Brak spotkań

Kursy bukmacherskie Ekstraklasa

Brak spotkań

Następny mecz

Ostatni mecz

Mecze Ekstraklasy

Tabela Ekstraklasy (gr. mistrzowska)

Tabela Ekstraklasy

Strzelcy Ekstraklasy

Archiwum newsów

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.