Nie rzadko grafficiarze upamiętniają różne wydarzenia związane z historią Poznania, a także Wielkopolski. Teraz mają możliwość wykazania się podczas malowania sześciu ścian II trybuny Stadionu Miejskiego w Poznaniu. Stowarzyszenie Wiara Lecha wspólnie z Fundacją ARS przygotowało konkurs, w którym wyłonione zostanie sześć osób. Będą one mogły szerzej zaprezentować przygotowane przez siebie projekty – kibicom „Kolejorza”.
Graffiti kibicowskie od kilku lat można spotkać na wielu murach w całej Wielkopolsce. Żmudne zdobywanie pozwoleń, przedstawianie projektów, a na samym końcu przygotowanie szablonów i ozdobienie murów wcześniej przygotowanym wzorem. Niestety – często zdarzało się, że projekt nie mógł zostać zrealizowany. Najczęściej na przeszkodzie stała niechęć urzędników.
Stowarzyszenie Wiara Lecha wspólnie z Fundacją ARS przygotowało konkurs dla graficiarzy. Celem przedsięwzięcia jest wykonanie graffiti na murach II trybuny. Stadion, na którym swoje mecze na co dzień rozgrywa Kolejorz – ma szansę stać się miejscem artystycznej edukacji historycznej Wielkopolski.
Opis konkursu:
– Wyłonienie 6 artystów, którzy pomalują ściany: do 31.08.2011 r.
– Format projektów: w skali; dostosowany do wielkości ściany, oryginał lub kolorowa kopia na papierze formatu A4
– Portfolio: pliki JPG, adres strony www lub albumu internetowego z wcześniejszymi realizacjami (minimum 2 prace) uczestnika konkursu należy – nadesłać na adres: [email protected], z dopiskiem „konkurs WOG”
– Każdy uczestnik może przesłać dowolną liczbę projektów na każdy z tematów
Ściany: 6 ścian: 1148cm x 300cm
Tematyka organizowanego festiwalu graffiti jest nieodłącznie związana z regionem Wielkopolski. Ideą imprezy jest stworzenie cyklu graffiti, które będą swoistą trawestacją historii i tradycji regionu na język nowoczesnej sztuki. Udostępnionym na Stadionie Miejskim ścianom przypisano tematy w taki sposób, aby każda z nich, przedstawiała kolejny w chronologii okres z dziejów Wielkopolski. Motywy sięgają czasów pojawienia się w regionie pierwszych jego mieszkańców aż po dzień dzisiejszy. Graffiti powstałe podczas festiwalu, spełni rolę zapisu zmieniających się płynnie epok historycznych. Traktowane jako całość graffiti, stanie się historycznym portretem regionu uwzględniającym jego wygląd, atmosferę, architekturę czy znane z historii wydarzenia.
Poniżej znajduje się lista tematów poszczególnych prac. W nawiasie podano przykładowe hasła, które służyć mogą artystom jako punkty zaczepienia dla kreacji ich projektów.
1. Początki Wielkopolski (Biskupin, Polanie, Lech)
2. Okres średniowiecza (Gniezno, katedra Ostrów Tumski, etc.)
3. Wielkopolska epoki renesansu i baroku (Poznański Ratusz, przybycie niemieckich osadników, potop szwedzki)
4. Rewolucja przemysłowa w Wielkopolsce (fabryki H. Cegielskiego, umaszynowienie, „Bazar Poznański”)
5. Sport w Wielkopolsce
6. Wielkopolska dziś (Międzynarodowe Targi Poznańskie, etc.)
Projekty w plikach JPG, adres strony www lub albumu internetowego z wcześniejszymi realizacjami (minimum 2 prace) uczestnika konkursu należy – nadesłać na adres: [email protected], z dopiskiem „konkurs WOG”