07.12.2023, g. 21:00
Puchar Polski
Arka Gdynia vs Lech Poznań
Do meczu pozostało:
1dn.9godz.7min.
13.60 X3.50 21.91 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Historia spotkań: Lech częściej wygrywa u siebie

Jose Bakero określił spotkanie mianem wal­ki o 6 punk­tów, choć to chy­ba mało powiedziane. Poje­dyn­ki z Legią Warsza­wa zawsze były ważne dla kibiców obu ekip, ale tym razem wynik tego meczu może przesądz­ić o wyniku tabeli na koniec sezonu. Czy his­to­ria poje­dynków tych dwóch rywali daje nadzieję Lechowi na zwycięstwo?

Pier­wszy mecz Lech i Legia roze­grały w roku 1948 w Poz­na­niu – w emocjonu­ją­cym meczu „Kole­jorz„ wygrał 5:4, za to w rewanżu Legion­iś­ci wygrali już 3:1. Przez następ­ne lata poje­dyn­ki ekip z Poz­na­nia i Warsza­wy były codzi­en­noś­cią – raz wygry­wał Lech, raz wygry­wała Legia, byli dla siebie god­ny­mi prze­ci­wnika­mi. Obu drużynom zdarza­ły się wpad­ki, takie jak poraż­ka Legii 1:4 czy klęs­ka „Kole­jorza” aż 0:6 w roku 1956.

Najdłuższa prz­er­wa w spotka­ni­ach ligowych, trwała 10 lat i rozpoczęła się po bezbramkowym remisie. Co praw­da dwa lata później ponown­ie spotkali się, tym razem w Pucharze Pol­s­ki – a kon­frontację tę wygrała Legia, pokonu­jąc Lecha 4:2. Jed­nak następ­ny mecz został roze­grany dopiero w 1972 roku, kiedy to Lech wygrał 1:0, a w rewanżowym spotka­niu nie padły bram­ki. Następ­ne wyni­ki było znów bard­zo wyrów­nane: 1:3, 2:0, 2:1, 2:4 czy 2:3.

Co roku Lech i Legia wal­czyły ze sobą, czyniąc poje­dyn­ki coraz ważniejszy­mi dla kibiców. Przez lata nie było wyraźnego lid­era tych poj­dynków, choć niez­nacznie częś­ciej tri­um­fowała jed­nak Legia. Prz­er­wa w wys­tę­pach nastąpiła między sezon­a­mi 1999/00 i 2002/2003. Po powro­cie Poz­nańskiej Loko­mo­ty­wy do Ekstrak­lasy padł remis 0:0, a potem 2:0 dla ekipy ze stol­i­cy. W 2004 roku odbył się jeden z ważniejszych poje­dynków – w finale Pucharu Pol­s­ki Lech Poz­nań wygrał ze znacznie sil­niejszą wów­czas Legią 2:1, a w rewanżu prze­grał 1:0 i sięgnął po tro­feum. Ostat­nie poje­dyn­ki są równie wyrów­nane jak przez ostat­nie 60 lat: 0:0, 1:1, 0:2, 1:0. W rundzie jesi­en­nej Lech poległ 1:2, po trafie­niu Kri­w­ca, a dla Legion­istów  Kuchar­czy­ka i Mezengi.

His­to­ria spotkań nie napawa optymizmem Lechitów. Na 103 roze­grane mecze, tylko 31 zakończyło się po myśli „Kole­jorza”, padło 29 remisów, a 43 razy wygrała Legia, przy bilan­sie bramkowym 97–143. Lech częś­ciej wygry­wa u siebie, niż na wyjeździe i oby to się potwierdz­iło i tym razem. Na wszelkie nur­tu­jące pyta­nia odpowiedzi poz­namy już za kilka­naś­cie godzin, po dzisiejszym poje­dynku z Legią!

współpra­ca: Łukasz Porada

Kursy na mecze Lecha

Brak spotkań

Kursy bukmacherskie Ekstraklasa

Brak spotkań

Następny mecz

Ostatni mecz

Mecze Ekstraklasy

Tabela Ekstraklasy (gr. mistrzowska)

Tabela Ekstraklasy

Strzelcy Ekstraklasy

Archiwum newsów

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.