Kibole odpalą race na trasie przejazdu Paderewskiego

27 grud­nia kibice Lecha odpalą kilka­set rac w celu uczczenia pamię­ci ofi­ar Pow­sta­nia Wielkopol­skiego, które wybuchło 93 lata temu.  Zdaniem His­to­ryków życie straciło przy­na­jm­niej 2289 żołnierzy. Kibole „Kole­jorza” pojaw­ią się na trasie prze­jaz­du Ignacego Jana Paderewskiego, który 26 grud­nia pojaw­ił się w Poznaniu.

- Witam poz­nańczyków i Wielkopolan! Pow­sta­je nowa Pol­s­ka! Niech żyje – taki­mi słowa­mi Igna­cy Jan Paderews­ki pow­itał zgro­mad­zonych Poz­na­ni­aków, którzy oczeki­wali jego przy­by­cia. Znany kom­pozy­tor do stol­i­cy Wielkopol­s­ki przy­jechał pociągiem z Gdańs­ka, gdzie pojaw­ił się dzień wcześniej.

Niem­cy za wszel­ka cenę chcieli nie dop­uś­cić do przy­jaz­du Ignacego Jana Paderewskiego do Poz­na­nia. Kiedy wiado­mo było, że to się nie uda, zależało im na jego opóźnie­niu. Kil­ka min­ut po godzinie 17 kom­pozy­tor wysi­adł z pociągu na per­onie czwartym dwor­ca letniego.

Razem z wiwatu­ją­cy­mi Wielkopolana­mi przemieś­cił się pod Hotel Bazar, gdzie pianista miał nocow­ać. Jeszcze 26 grud­nia po uroczystym bankiecie Igna­cy Jan Paderews­ki wygłosił przemówie­nie, które stało się pretek­stem do wybuchu Pow­sta­nia Wielkopol­skiego. To rozpoczęło się dzień później, kil­ka min­ut po 17.

- Gdy mrok zapadał, rozpoczęli żołnierze niemiec­cy strze­lan­inę z kierunku Prezy­di­um Policji. Niem­cy ustaw­ili tutaj dwa kara­biny maszynowe i wśród ogól­nego popłochu skon­ster­nowanej lud­noś­ci rozpoczęli ogień w kierunku “Bazaru”, między inny­mi w okna, gdzie miesz­ka Paderews­ki – głosi komu­nikat Naczel­nej Rady Ludowej.

Kibice odpalą race na trasie pomiędzy Dworcem Let­nim, a Hotelem „Bazar”. Od Ron­da Kaponiera, ulicą św. Marci­na, Al. Marcinkowski­mi do hotelu, który mieś­ci się przy ul. Paderewskiego. Cały czas moż­na się zgłaszać do udzi­ału w racowisku u Poho na forum Wiary Lecha. 

Kursy na mecze Lecha

Brak spotkań

Kursy bukmacherskie Ekstraklasa

Brak spotkań

Następny mecz

Ostatni mecz

Mecze Ekstraklasy

Tabela Ekstraklasy (gr. mistrzowska)

Tabela Ekstraklasy

Strzelcy Ekstraklasy

Archiwum newsów

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress