27.01.2023, g. 20:30
PKO BP Ekstraklasa
Stal Mielec vs Lech Poznań
Do meczu pozostało:
57dn.16godz.22min.
13.45 X3.50 22.10 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Lech — Żetysu: Czy wystarczy?

Piłkarze Lecha Poz­nań wygrali w pier­wszym mecze pier­wszej rundy elim­i­na­cyjnej z kazach­skim Żety­su Tałdyko­r­gan 2:0. Bram­ki dla podopiecznych Mar­iusza Ruma­ka zdobyli Rafał Muraws­ki oraz Ger­go Lovren­ci­cs. Dla Węgra było to pier­wszej trafie­nie w barwach “Kole­jorza”.

Pier­wsza połowa mogą rozczarować sym­pa­tyków Lecha, którzy postanow­ili przyjść na sta­dion, żeby przekon­ać jak po krót­kich przy­go­towa­ni­ach będzie się prezen­tować ich druży­na. Podopieczni Mar­iusza Ruma­ka toczyli wyrów­nany mecz z Żety­su, które zostało ofen­sy­wnie ustaw­ione przez swo­jego tren­era, Slo­bo­dana Krčmarevicia.

W pier­wszych min­u­tach spotka­nia więcej zamiesza­nia pod bramką rywala zro­bili zde­cy­dowanie zawod­ni­cy Żety­su Tałdyko­r­gan. Okaz­je do zdoby­cia bram­ki mieli Edin Junuzović oraz Dani­lo Blić. Lechi­ci byli w swoich poczy­na­ni­ach nie tylko niedokład­ni, ale także chaotyczni.

Na swo­ją okazję bramkową czekali aż do 32. min­u­ty meczu, Wtedy dośrod­kowanie Ger­go Lovren­ci­c­sa przy­pad­kowo znalazło się pod noga­mi Alek­san­dara Tonewa, który uderzył fut­bolówkę z pier­wszej pił­ki, lecz Buł­gar nie trafił nawet w światło bramki.

Jeszcze przed prz­er­wą kole­jną okazję na zdoby­cie bram­ki miał Alek­san­dar Tonew. W środ­ku pola piłkę na bok do Luisa Hen­riqueza zagrał Bar­tosz Ślusars­ki, a lewy obroń­ca wrzu­cił ją w pole karne, gdzie pomoc­nik Lecha starał się kolanem umieś­cić piłkę w siatce. Podob­nie jak wcześniej zabrakło dokładności.

Przed drugą połową opiekun „Kole­jorza” postanow­ił zmienić Siergie­ja Kri­w­ca, za którego na boisko posłał Vojo Ubi­pari­pa, prze­chodząc z sys­te­mu 4–5‑1 na 4–4‑2. Nie zmieniło to jed­nak obrazu gry w pier­wszych chwilach po rozpoczę­ci drugiej połowy meczu, Z cza­sem Lechi­ci zdoby­wali jed­nak przewagę w posi­ada­niu pił­ki. To z żaden sposób nie przekładało się na sytu­acje bramkowe.

W 54. Min­u­cie z powodu urazu mięśniowego boisko musi­ał opuś­cić Łukasz Trał­ka, a na placu gry pojaw­ił się Rafał Muraws­ki, który w poniedzi­ałek wznow­ił trenin­gi z drużyną. Wejś­cie „Mura­sia” znacznie oży­wił grę Lecha, ale również poz­woliło usta­bi­li­zować sytu­ację w środ­ku pola.

I to właśnie reprezen­tant Pol­s­ki zdobył pier­wszą bramkę dla „Kole­jorza” w tym sezonie. W 61. min­u­cie Ger­go Lovren­ci­cs wpadł w pole karne minął obrońcę Żety­su i podał do świet­nie ustaw­ionego Rafała Murawskiego, który kil­ka min­ut wcześniej pojaw­ił się na boisku. Pomoc­nik Lecha nie mógł zmarnować tej okazji i umieś­cił piłkę w siatce.

Chwilę później Węgi­er zdobył bramkę i było 2:0. Z lewej strony boiska piłkę w pole karne zacen­trował Bar­tosz Ślusars­ki, a Ger­go Lovren­ci­cs wyprzedz­ił obrońcę i strza­łem z prostego pod­bi­cia pokon­ał golkipera Żetysu.

Pięt­naś­cie min­ut przed końcem spotka­nia Kaza­chowie dwukrot­nie zagrozili bram­ce Lecha. Wpierw obroń­ca­mi gospo­darzy zakrę­cił Marko Dalović, ale trafił wprost w bramkarza. Chwilę później Dani­lo Belić świet­nie zagrał do niekry­tego w polu karnym przez niko­go Zoran Kos­ti­cia, ale Serb nie trafił nawet w światło bramki.

Do koń­ca spotka­nia Lechi­ci kon­trolowali prze­bieg meczu i nie poz­wo­lili poważniej zagroz­ić swo­jej bram­ce. W spotka­niu na włas­nym sta­dion­ie nie stra­cili bram­ki, co może mieć kluc­zowe znacze­nie w koń­cowej rywal­iza­cji. Pytanie jed­nak czy 2:0 wystar­czy do tego, aby spoko­jnie myśleć o awan­sie do drugiej rundy kwal­i­fikacji Ligi Europy.

LECH POZNAŃ — ŻETYSU TAŁDYKORGAN 2:0

BRAMKI: ‘61 Muraws­ki, ‘64 Lovrencics

Żółte kart­ki: Kostić, Dobrasinović

LECH: Kotorows­ki — Możdżeń, Wołąkiewicz, Kamińs­ki, Hen­riquez — Lovren­ci­cs, Trał­ka (54. Muraws­ki), Drew­ni­ak, Kri­wiec (46. Ubi­parip), Tonew (84. Kiełb) — Ślusarski

ŻETYSU: Logi­novskiy — Muhanov, Miha­jlov, Dau­tov, Djalović — Junuzović (70. Chshy­otkin), Kostić, Dobrasi­nović, Sko­rykh (80. Spanov), Muzhikov (70. Kumis­bekov)  — Belić

Sędzia: Luc Wouters (Bel­gia)

Widzów: 22 tys.

Kursy na mecze Lecha

Stal Mielec - Lech Poznań

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 01:00

Kursy bukmacherskie Ekstraklasa

Miedź Legnica - Radomiak Radom

PKO BP Ekstraklasa

27/01/2023 / 18:00

Stal Mielec - Lech Poznań

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 01:00

Widzew Łódź - Pogoń Szczecin

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 15:00

Cracovia Kraków - Górnik Zabrze

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 15:00

Lechia Gdańsk - Wisła Płock

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 15:00

Następny mecz

Ostatni mecz

Mecze Ekstraklasy

Tabela Ekstraklasy (gr. mistrzowska)

Tabela Ekstraklasy

Strzelcy Ekstraklasy

Archiwum newsów

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.