02.12.2023, g. 20:00
PKO BP Ekstraklasa
Korona Kielce vs Lech Poznań
Do meczu pozostało:
4dn.3godz.25min.
13.80 X3.50 21.95 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Na Dębcu się zaczęło i historia nadal trwa…”

<span class="dquo">“</span>Na Dębcu się zaczęło i historia nadal trwa…”

19 mar­ca 1922 roku. Ta data dla wielu sym­pa­tyków Lecha Poz­nań jest ważniejsza od daty włas­nych urodzin. To właśnie wtedy nar­o­dz­ił się Kolejorz. 

His­to­ria Lecha trwa już 92 lata. Dziś poz­nańs­ki klub obchodzi swo­je kole­jne urodziny. Co wydarzyło się 19 mar­ca 1922 roku?

Pro­to­plas­tą Kole­jorza jest TS Lut­nia Dębiec, klub sportowy założony przez “Katolick­ie Sto­warzysze­nie Młodzieży”, które pow­stało w 1919 roku. Cała idea spotkań młodych Wielkopolan pole­gała na przy­ciąg­nię­ciu oby­wa­teli do Koś­cioła poprzez oświatę, przy­go­towanie wojskowe oraz piłkę nożną.

Młodzież postanow­iła założyć włas­ny klub sportowy, jego począt­ki datu­je się na 1920 rok. Wów­czas nie zgłos­zono drużyny do Poz­nańskiego Związku Pił­ki Nożnej. Ambic­je jed­nak rosły. By móc wal­czyć o tytuł mis­tr­zows­ki w Wielkopolsce druży­na musi­ała zostać zare­je­strowana. Ofic­jal­na data pow­sta­nia klubu to 19 mar­ca 1922 rok — wtedy został On zare­je­strowany w POZPN.  Preze­sem TS Lut­nia Dębiec został 18-latek Jan Now­ic­ki, sekre­tarzem Leon Now­ic­ki, a skarb­nikiem Jan Dyz­man. O pow­sta­niu nowego klubu w Wielkopolsce poin­for­mowała 25 mar­ca 1922 roku gaze­ta “Sport Polski”.

Prak­ty­cznie od początku ist­nienia Lecha charak­teryzu­ją niebiesko-białe bar­wy. Na samym początku jed­nak Liga Dębiec za bar­wy klubowe przyjęła … czer­wień. Niebiesko-białe bar­wy pojaw­iły się na początku lat 30. Pier­wszy mecz TS Lut­nia Dębiec roze­grał 17 wrześ­nia 1922 roku przy uli­cy Grzy­bowej z Spartą Pra­ga. Towarzyskie spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1.

His­to­ria Lecha trwa do dnia dzisiejszego…

* Na zdję­ciu bramkę dla KKS‑u zdoby­wa Teodor Anioła (1948)

Kursy na mecze Lecha

Brak spotkań

Kursy bukmacherskie Ekstraklasa

Brak spotkań

Następny mecz

Ostatni mecz

Mecze Ekstraklasy

Tabela Ekstraklasy (gr. mistrzowska)

Tabela Ekstraklasy

Strzelcy Ekstraklasy

Archiwum newsów

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.