Podsumowanie 30. kolejki
Za nami sezon 2010/11 w polskiej Ekstraklasie. Wiemy już, kto został mistrzem, kto spadł i kto zagra w przyszłym roku w europejskich pucharach. Niestety, nie był to wymarzony sezon dla poznańskiego Lecha. A jak się potoczyła ostatnia kolejka?
GKS Bełchatów 1:0 Cracovia Kraków
Kuświk 57′
Dla bełchatowian to był kolejny mecz praktycznie o pietruszkę. Z kolei Cracovia nie mogła być pewna utrzymania, bo choć zajmowała bezpieczne, 14. miejsce, to zwycięstwo Polonii Bytom czy Arki Gdynia przy równoczesnej porażce “Pasów”, zdegradowałby krakowski zespół do pierwszej ligi. No i Cracovia przegrała w Bełchatowie po bramce Grzegorza Kuświka, ale jednak udało im się utrzymać.
Górnik Zabrze 4:0 Widzew Łódź
Jeż 12′, 49′, Bemben 58′, 90′
Widzew na pewno liczył na awans do europejskich pucharów po kilkunastu latach przerwy. Potrzebne do tego było zwycięstwo drużyny z Łodzi oraz porażka Jagiellonii i minimum remis Lechii. Ale nie został spełniony podstawowy warunek, czyli wygrana łodzian. Dla Górnika trafiali dwaj zawodnicy. Najpierw dwukrotnie bramkarza gości pokonał Słowak Robert Jeż, a potem to samo uczynił Michael Bemben. Puchary nie dla Widzewa.
Jagiellonia Białystok 2:1 Ruch Chorzów
Frankowski 52′, Grodzicki 78′ (s.) — Jankowski 43′
Jagiellonia mogła zdobyć “majstra”, ale się nie udało. Mógł być wicemistrz albo chociaż miejsce na najniższym stopniu podium. To też się nie udało. Udało się za to wygrać u siebie z Ruchem Chorzów po bramkach Tomasza Frankowskiego, który zapewnił sobie koronę Króla Strzelców, oraz samobójczym golu Rafał Grodzickiego i “Jaga” zagra w przyszłym sezonie w kwalifikacjach Ligi Europejskiej. Dla pokonanych trafił Maciej Jankowski. Goście kończyli mecz w dziesiątkę, bo drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę w 64. minucie otrzymał Żelijko Djokić.
Lech Poznań 4:0 Korona Kielce
Štilić 26′, Djurdjević 40′, Rudnevs 54′, Wilk 88′
Kibole Lecha mieli zapewne jeszcze nadzieję, że ten bardzo słaby sezon w wykonaniu Lecha da się jeszcze uratować. Czyli, oczywiście, awansować do europejskich pucharów. Potrzebny był cud. A ten cud wymagał czterech warunków, spośród których udało się spełnić trzy. To awansu do kwalifikacji Ligi Europy nie dało. Lech zrobił to, nad czym miał bezpośrednią kontrolę — wygrał swój mecz z Koroną. I to aż 4:0, po bramkach Semira Štilicia, Ivana Djurdjevicia, Artjomsa Rudnevsa i Jakuba Wilka.
Lechia Gdańsk 1:2 Zagłębie Lubin
Traore 6′ — Woźniak 47′, Hanzel 83′
Tydzień temu Lechia przegrywała u siebie do przerwy z Lechem 0:1. Udało im się ten mecz wygrać. Teraz sytuacja się odwróciła. Tyle tylko, że przeciwnikiem nie był “Kolejorz”, a Zagłębie Lubin. Już w szóstej minucie gry bramkę dla gospodarzy zdobył Abdou Razack Traoré. Jednak już dwie minuty po przerwie udało się wyrównać Arkadiuszowi Woźniakowi, a w 83. minucie Łukasz Hanzel zapewnił wygraną “Miedziowym”. Tym samym Lechia zaprzepaściła szansę gry w Lidze Europy.
Legia Warszawa 4:0 Polonia Bytom
Radović 31′, 68′, 86′, Szałachowski 44′
Legia pozbawiła złudzeń bytomską Polonię, jeżeli chodzi o utrzymanie w Ekstraklasie. Hat-trick Miroslava Radovicia oraz gol Sebastiana Szałachowskiego dały Legii trzecie miejsce w tabeli, a Polonii spadek do 1. Ligi. Również i Maciej Skorża utrzymał swoją posadę na kolejny rok, co wydawało się już mało realne.
Wisła Kraków 0:2 Polonia Warszawa
Smolarek 24′, Trałka 40′
Mecz o pietruszkę. I choć Polonia go wygrała, to nic Wiśle nie mogło tego dnia zabrać radości z odzyskania tytułu Mistrza Polski., który na stadionie świętował 24. tysiące widzów. Dla gości trafili Ebi Smolarek oraz Łukasz Trałka, co dało tylko Polonii awans w końcowej tabeli.
Śląsk Wrocław 5:0 Arka Gdynia
Diaz 46′, 63′, 66′, Sztylka 83′, Kelemen 86′(k.)
Śląsk pogrążył Arkę i spuścił ją do pierwszej ligi, a sam przypieczętował wicemistrzostwo Polski. Hat-tricka w tym meczu zaliczył Cristian Diaz, jedną bramkę dorzucił Dariusz Sztylka, a wynik ustalił… bramkarz gospodarzy, Marijan Kelemen, który wykorzystał rzut karny.