27.01.2023, g. 20:30
PKO BP Ekstraklasa
Stal Mielec vs Lech Poznań
Do meczu pozostało:
0dn.10godz.13min.
13.45 X3.50 22.10 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Przyszli, pograli, poszli: Aleksandar Tonev

Przyszli, pograli, poszli: Aleksandar Tonev

Cichy, spoko­jny poza boiskiem i szy­b­ki, waleczny na placu gry. Bard­zo pobożny Buł­gar gra­ją­cy na pozy­cji skrzy­dłowego. Kto to taki? Oczy­wiś­cie, Alek­san­dar Tonev, który od zeszłego sierp­nia wys­tępu­je na kole­jnym fron­cie europe­jskiego fut­bolu — Serie A.

Do Lecha przyszedł latem 2011 roku wyku­pi­ony z CSKA Sofia za 350 tysię­cy Euro. Władze Kole­jorza zakupili Tone­va z myślą o sprzedaży Sła­womi­ra Peszko, który odszedł do FC Koln pół roku później za 150 tysię­cy Euro więcej. Buł­gar spędz­ił przy Buł­garskiej równo 2 lata wys­tępu­jąc w 62 spotka­ni­ach i zdoby­wa­jąc 8 bramek oraz 5 asyst. Peszko nato­mi­ast grał w niebiesko-białych barwach pół roku dłużej, lecz bilans wychowan­ka Wisły Płock wyglą­da znacznie bardziej okaza­le — 99 meczów, 19 bramek i 27 asyst. Różni­ca jest jed­nak taka, że pier­wszy współpra­cow­ał w ataku z Łukaszem Teodor­czykiem, a dru­gi z Robertem Lewandowskim, co wszys­tko wyjaśnia.

Alek­sander Tonev został w Poz­na­niu zapamię­tany jako rezo­lut­ny, wyb­ie­gany, lecz spoko­jny chłopak, którego sprzedaż zasil­iła kasę klubową potężną jak na budżet Lecha Poz­nań sumą 3,2 mil­iona Euro (wg. Transfermarkt.de). Z Poz­naniem żeg­nał się jako gwiaz­da zespołu, której strza­ły z dys­tan­su były kosz­marem dla bramkarzy rywali. Buł­gar odszedł do Aston Vil­li po wywal­cze­niu pier­wszego wicemistr­zost­wa Pol­s­ki pod wodzą tren­era Mar­iusza Rumaka.

alex tonew pogon pogoń

Przy­go­da Tone­va w Pre­mier League nie potr­wała zbyt dłu­go. Buł­gar grał dla “The Vil­lans” cały sezon wys­tępu­jąc w zaled­wie 20 spotka­ni­ach. Po roku został wypoży­c­zony do Celticu Glas­gow, gdzie zagrał tylko 13 meczów zal­icza­jąc jed­ną asys­tę. Po jed­nym z meczów został nawet posąd­zony o rasizm. Pozornie spoko­jny Buł­gar nie zro­bił wystar­cza­jącego wraże­nia na dzi­ałaczach Aston Vil­li, a co najważniejsze, nie broniły go statysty­ki. Zeszłego lata pod­pisał więc roczny kon­trakt z włoskim Frosi­none wal­czą­cym o byt w najlep­szej lidze Półwyspu Apenińskiego. Tonev roze­grał w barwach włoskiego zespołu pon­ad tysiąc min­ut, lecz znów może się pochwal­ić led­wie jed­ną marną asys­tą. Jeśli spełni się naj­gorszy sce­nar­iusz, czyli  Frosi­none spad­nie do Serie B, 26-let­ni Buł­gar najpewniej będzie musi­ał szukać nowego klubu.

Ostat­nią bramką zdobytą w ofic­jal­nych spotka­ni­ach przez byłego lechitę był gol prze­ci­wko Pias­towi Gli­wice w kwiet­niu 2013 roku, czyli pon­ad tysiąc dni temu.

Kursy na mecze Lecha

Stal Mielec - Lech Poznań

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 01:00

Kursy bukmacherskie Ekstraklasa

Miedź Legnica - Radomiak Radom

PKO BP Ekstraklasa

27/01/2023 / 18:00

Stal Mielec - Lech Poznań

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 01:00

Widzew Łódź - Pogoń Szczecin

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 15:00

Cracovia Kraków - Górnik Zabrze

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 15:00

Lechia Gdańsk - Wisła Płock

PKO BP Ekstraklasa

28/01/2023 / 15:00

Następny mecz

Ostatni mecz

Mecze Ekstraklasy

Tabela Ekstraklasy (gr. mistrzowska)

Tabela Ekstraklasy

Strzelcy Ekstraklasy

Archiwum newsów

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.