04.06.2023, g. 01:30
MLS
FC Cincinnati vs Chicago Fire
Do meczu pozostało:
1dn.0godz.17min.
11.67 X4.00 24.75 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Przyszli, pograli, poszli: Aleksandar Tonev

Przyszli, pograli, poszli: Aleksandar Tonev

Cichy, spoko­jny poza boiskiem i szy­b­ki, waleczny na placu gry. Bard­zo pobożny Buł­gar gra­ją­cy na pozy­cji skrzy­dłowego. Kto to taki? Oczy­wiś­cie, Alek­san­dar Tonev, który od zeszłego sierp­nia wys­tępu­je na kole­jnym fron­cie europe­jskiego fut­bolu — Serie A.

Do Lecha przyszedł latem 2011 roku wyku­pi­ony z CSKA Sofia za 350 tysię­cy Euro. Władze Kole­jorza zakupili Tone­va z myślą o sprzedaży Sła­womi­ra Peszko, który odszedł do FC Koln pół roku później za 150 tysię­cy Euro więcej. Buł­gar spędz­ił przy Buł­garskiej równo 2 lata wys­tępu­jąc w 62 spotka­ni­ach i zdoby­wa­jąc 8 bramek oraz 5 asyst. Peszko nato­mi­ast grał w niebiesko-białych barwach pół roku dłużej, lecz bilans wychowan­ka Wisły Płock wyglą­da znacznie bardziej okaza­le — 99 meczów, 19 bramek i 27 asyst. Różni­ca jest jed­nak taka, że pier­wszy współpra­cow­ał w ataku z Łukaszem Teodor­czykiem, a dru­gi z Robertem Lewandowskim, co wszys­tko wyjaśnia.

Alek­sander Tonev został w Poz­na­niu zapamię­tany jako rezo­lut­ny, wyb­ie­gany, lecz spoko­jny chłopak, którego sprzedaż zasil­iła kasę klubową potężną jak na budżet Lecha Poz­nań sumą 3,2 mil­iona Euro (wg. Transfermarkt.de). Z Poz­naniem żeg­nał się jako gwiaz­da zespołu, której strza­ły z dys­tan­su były kosz­marem dla bramkarzy rywali. Buł­gar odszedł do Aston Vil­li po wywal­cze­niu pier­wszego wicemistr­zost­wa Pol­s­ki pod wodzą tren­era Mar­iusza Rumaka.

alex tonew pogon pogoń

Przy­go­da Tone­va w Pre­mier League nie potr­wała zbyt dłu­go. Buł­gar grał dla “The Vil­lans” cały sezon wys­tępu­jąc w zaled­wie 20 spotka­ni­ach. Po roku został wypoży­c­zony do Celticu Glas­gow, gdzie zagrał tylko 13 meczów zal­icza­jąc jed­ną asys­tę. Po jed­nym z meczów został nawet posąd­zony o rasizm. Pozornie spoko­jny Buł­gar nie zro­bił wystar­cza­jącego wraże­nia na dzi­ałaczach Aston Vil­li, a co najważniejsze, nie broniły go statysty­ki. Zeszłego lata pod­pisał więc roczny kon­trakt z włoskim Frosi­none wal­czą­cym o byt w najlep­szej lidze Półwyspu Apenińskiego. Tonev roze­grał w barwach włoskiego zespołu pon­ad tysiąc min­ut, lecz znów może się pochwal­ić led­wie jed­ną marną asys­tą. Jeśli spełni się naj­gorszy sce­nar­iusz, czyli  Frosi­none spad­nie do Serie B, 26-let­ni Buł­gar najpewniej będzie musi­ał szukać nowego klubu.

Ostat­nią bramką zdobytą w ofic­jal­nych spotka­ni­ach przez byłego lechitę był gol prze­ci­wko Pias­towi Gli­wice w kwiet­niu 2013 roku, czyli pon­ad tysiąc dni temu.

Kursy na mecze Lecha

Brak spotkań

Kursy bukmacherskie Ekstraklasa

Brak spotkań

Następny mecz

Ostatni mecz

Mecze Ekstraklasy

Tabela Ekstraklasy (gr. mistrzowska)

Tabela Ekstraklasy

Strzelcy Ekstraklasy

Archiwum newsów

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.