Piłka nożna – jak kupić odpowiednią piłkę do „nogi”?
Wydawać by się mogło, że piłka nożna to tylko jeden dostępny w sklepach rodzaj i właściwie jej kupowanie sprowadza się do wyboru odpowiedniej firmy, materiałów i ewentualnie rozmiaru. Nic bardziej mylnego. Oto 3 rzeczy o piłce nożnej, o których nie mieliście pojęcia.
Przynajmniej 3 rodzaje
Większość z nas myśli, że piłka jest tylko jedna. Nie jest. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej rozróżnia aż … 3 rodzaje piłki nożnej. Warto dodać, że w każdej z wymienionych niżej dyscyplin rozgrywane są mistrzostwa o puchar świata. Zatem może być piłka nożna:
- Outdoor – czyli do najpopularniejszej odmiany footbolu.
- Beach soccer – czyli do piłki nożnej rozgrywanej na piasku.
- Futsal – czyli do piłki nożnej halowej.
Budowa piłki nożnej
Każda piłka składa się z 3 warstw, z których każda spełnia określone funkcje. – Każda piłka zbudowana jest z osłony, poszycia oraz pęcherza. Osłona piłek wykonana jest najczęściej z syntetycznej skóry – z charakterystycznych fragmentów, które są ze sobą zszywane, klejone lub zgrzewane. Poszycie to nic innego jak oploty bawełniane lub poliestrowe, które mają za zadanie amortyzować sprężystość pęcherza. Pęcherz to wykonany z lateksu lub butylu balon, który właściwie jest osią budowy całej piłki – mówi Marcin z serwisu futbolsport.pl.
Co FIFA kontroluje?
Osoby, które interesują się piłką wiedzą, że na rynku dostępne są piłki opatrzone znakami FIFA . Jeśli kupimy taką piłkę, możemy mieć pewność, że przeszła ona rygorystyczne testy federacji piłkarskiej i ma parametry bez zarzutu. By udzielić takiego certyfikatu FIFA bierze pod uwagę tak podstawowe parametry piłki jak: waga, obwód, odbicie, okrągłość, absorpcja wody czy utrzymywanie ciśnienia. Jeśli dana piłka stara się o certyfikat FIFA Inspected, przeprowadza się na niej jeszcze jeden test – a mianowicie test na odkształcanie i podatność na zmiany rozmiaru. W tym celu uderza się piłką z określoną prędkością o ścianę. Powtarza się to 2000 razy w przypadku piłki na boisko lub na halę – dodaje doradca z allsports.pl
Kupienie piłki do „nogi” wcale nie jest takie proste. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników – począwszy od rozmiaru a skończywszy na rodzaju materiału, z którego jest wykonana piłka. Warto jednak jej zakup dobrze przemyśleć – od niej zależy przecież komfort grania.
artykuł sponsorowany