Odwiedzasz Gniezno? Oto co powinieneś zobaczyć!
Gniezno nie jest specjalnie dużym miastem na tle innych metropolii w Polsce. Liczy niecałe 70 tysięcy mieszkańców, którzy rozlokowani są na powierzchni 49 kilometrów kwadratowych. Mimo to jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast w kraju i województwie. Zawdzięcza to przede wszystkim swojej historii, jako pierwsza stolica Polski. Choć waga Gniezna na tle kraju z biegiem lat znacząco spadła, turyści nadal mogą znaleźć tutaj kilka ciekawych atrakcji.
Wycieczka do Gniezna – samemu czy z rodziną?
To miasto województwa Wielkopolskiego jest niezwykle uniwersalne. Odwiedzić je można zarówno samemu, jak i z rodziną, a w obu przypadkach zdecydowanie nikt nie powinien się nudzić. Oczywiście ciężko tutaj o niezwykłe życie nocne i kasyno na każdym rogu, jednak nawet fani gier powinni znaleźć coś dla siebie.
Fani obiektów sakralnych z pewnością nie będą zawiedzeni. W Gnieźnie znajduje się bowiem Bazylika Prymasowska Sanktuarium św. Wojciecha, czyli jedenastowieczna gotycka katedra, a także liczne kościoły, różnych wyznań. Gratką w tej kategorii jest również Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, gdzie znaleźć można niezwykle cenne dzieła sztuki sakralnej.
Rodzinna wycieczka powinna z kolei zahaczyć o jeden z kilku parków miejskich. Nie są one przesadnie duże, a zatem nawet młodsze dzieci powinny dać sobie radę z obejściem choć jednego z nich na pieszo. Największy z terenów zielonych w Gnieźnie liczy niemal 16 hektarów i jest nim Park Miejski im. Generała Andersa. Znaleźć tutaj można trzy kameralne zbiorniki wodne, niewielkie rzeźby oraz zadbane trasy piesze.
Poznaj historię kraju z Muzeum Początków Państwa Polskiego
Ten obiekt nietrudno odnaleźć, nawet bez pomocy nawigacji. Znajduje się na uboczu głównej drogi, która prowadzi od Trzemeszna do Poznania i z powrotem. Budynek z zewnątrz jest całkiem okazały, jednak tylko jego część wydzielona została na Muzeum. Sama ekspozycja została powołana w 1983 roku i cieszy oko odwiedzających do dziś.
Wystawa stała, jak zresztą wskazuje nazwa Muzeum, przybliża powstanie naszego kraju, jego początki jako państwa, a także społeczeństwa. Co ciekawe, znajdziemy tu też sekcję dla dzieci, która w atrakcyjny dla młodszych sposób przedstawia to, co dorośli poznają w dziesiątkach linijek tekstu.
Ekspozycja stała ubogacona została też licznymi obrazami oraz wystawą ceramiki gnieźnieńskiej, gdzie odwiedzający mogą podziwiać kilkaset płytek ceramicznych oraz kafli, służących do przyozdabiania pieców. Niektóre z nich prezentują się nad wyraz okazale i ciężko wyobrazić sobie, z jakim mozołem były produkowane.
Dobre zapoznanie się z całym zbiorem gnieźnieńskiego muzeum nie powinno zająć więcej jak trzy godziny. Po wycieczce można pokusić się o zakup pamiątek w niewielkim sklepiku. Znaleźć tam można monety okolicznościowe, koszulki, broszury oraz kilka innych gadżetów.
Jak dotrzeć do Gniezna?
Dotarcie do Gniezna jest sprawą względnie prostą. Miasto to leży w okolicy drogi ekspresowej S5, prowadzącej od Bydgoszczy do niemal do samego Wrocławia. Ten sposób podroży autem jest zdecydowanie najszybszym i najbardziej optymalnym wyborem. Zmotoryzowani, którym jednak nie po drodze na „eskę”, mogą z kolei skorzystać z alternatywnych form podróży. Należy do nich oczywiście transport kolejowy oraz autobusowy. W Gnieźnie prężnie działa główny dworzec PKP, który zachowany jest w całkiem dobrym stanie. W kilkadziesiąt minut można stąd dojechać do Poznania i Bydgoszczy, a przy odrobinie większej cierpliwości, nawet do Wrocławia.
Gnieźnieński PKS pozwoli z kolei dotrzeć do oraz z takich miejscowości jak Bydgoszcz, Częstochowa, Kołobrzeg, Konin, Kraków czy Poznań. Możliwości jest jednak o wiele więcej! Prężnie działa również komunikacja w mniejszej skali, łącząca miasto z pomniejszymi miejscowościami, takimi jak Czerniejewo, Skorzęcin czy Wągrowiec.